Çoçuk Diş Hekimliği

Çoçuklarda Diş Tedavileri


Bebeklerde ilk süt dişleri 6-9 aylarda ağızda görünmeye başlar. Süt dişlerinin sürmesinin tamamlanması 2-2,5 yaşını bulabilir. Bu dişlerin sürmesi sırasında ateş,ağrı, huzursuzluk durumları yaşanabilir. Diş sürme döneminin daha problemsiz atlatılması için diş kaşıyıcılar yada jeller kullanılabilir. 


Dişler ağızda görünür görünmez onların temizlik ve hijyen işlemleride başlamalıdır. İlk dönemlerde temizlik temiz nemli bir tülbentle sağlanırken ilerleyen dönemlerde yumuşak çocuk diş fırçaları kullanılabilir. Üç yaşına kadar diş macunu kullanılması önerilmez,çocuk diş macununu yutabilir. Üç yaşından itibaren çocuklara özel diş macunları kullanılabilir. Diş sağlığı üzerinde beslenmeninde büyük etkisi vardır. Bu yaşlarda çocuk bol bol süt ve süt ürünleri,sebze meyveleri tüketmelidir. Dişhekiminiz gerekli görüyorsa fluor tablet ve jelleri dişlerin yapısını güçlendirmek için kullanılabilir. Okul öncesi çocuklarda diş fırçalama için bir teknik uygulatmak çok zordur. Bu yaşlarda önemli olan, çocuğa diş fırçalama alışkanlığı kazandırmaktır. Çocuklar diş fırçalarken çoğu zaman dişlerin görünen ya da kolay ulaşılan yüzlerini fırçalar. Oysa çürüklerin önlenmesi için dişlerin ara yüzleri ve çiğneyici yüzeylerini çok daha iyi temizlemek gerekir. Bu nedenle fırçalamadan sonra Anne-Babanın kontrolü iyi olur. 


Çoçuklarda Diş Fırçası Nasıl Seçilmelidir?


Çocuğun ağız büyüklüğüne uygun, yumuşak ve naylon kıllardan üretilmiş diş fırçaları kullanılmalıdır. Sert fırçalar dişleri aşındıracağı için kullanımı uygun değildir. Eskimiş bir süpürgeyle süpürme işlemi nasıl yapılamazsa, eski bir fırçayla da dişler fırçalanamaz. Fırça kılları aşınır aşınmaz (Ortalama 6 ay) mutlaka değiştirilmelidir. Süt dişlerinde çürük oluşumu görülürse çocuk derhal bir dişhekimi ile tanıştırılmalıdır.İlk seanslarda dişhekimi çocuk ile bir bağ kurarak,ilk iletişim gerçekleştirilecektir.Ağızda hiç problem olmasa bile çocuk 3-4 yaş diliminde mutlaka bir dişhekimi ile tanıştırılmalıdır.Bu yaşlarda yanlış alışkanlıkları varsa(parmak emme,biberon veya yalancı emzik kullanımı,tırnak yeme vb ..) diş,çene ve yüz profilini bozacağından ;bu alışkanlıkla aile dişhekimi tarafından gerekli müdahaleler yapılmalıdır.


Süt Dişleri Neden Tedavi Edilmelidir?


Erişkinler için sürekli diş dizisi ne kadar gerekli ise, gelişimin bu ilk dönemlerinde süt dişleri de aynı oranda önem taşır. Süt dişleri tedavi edilmediği takdirde pek çok problemler ortaya çıkacaktır. Süt dişlerindeki çürükler, 'nasıl olsa yerine yenileri gelecek çektirelim' yanılgısına düşmeden tedavi edilmelidir.Süt dişlerinde çürük varsa süt dişi dolgusu,süt dişi enfeksiyonu varsa süt dişi kanal tedavisi yapılmalıdır.Süt dişindeki enfeksiyon çok ilerlemiş;çocuğun sağlığını ve daimi dişlerini etkileme tehlikesi varsa;kontrollü bir şekilde gerekli koşullar yerine getirilerek süt dişi çekilebilir.Ama böyle bir durumda mutlaka yer tutucu (sabit veya hareketli,pasif veya aktif olmak üzere)yapılmalıdır.Süt dişlerinin çekim kararı verilirken mutlaka çocuk panoramik röntgen ile,süt dişi-alttan gelen daimi dişin ilişkisi gözden geçirilmelidir.Alttaki daimi dişin gelişimine,süt dişinin kökünün daimi diş ile ilişkisine mutlaka bakılıp analiz edildikten sonra çekim kararı verilmelidir.


DİŞLERİN SÜRME TABLOSU 


SÜT DİŞLERİ


SÜRME


DÜŞME


KALICI DİŞLER


SÜRME


I


II


III


IV


V


Orta kesiciler


Yan kesiciler


Kaninler


1.süt azıları


2.süt azıları


6-12 ay


6-12 ay


18-24 ay


12-18 ay


24-30 ay


7 yaş


8 yaş


10 yaş


9 yaş


11 yaş


1  Orta kesiciler


2  Yan kesiciler


3  Kaninler


4  1. Küçük azılar


5  2. Küçük azılar


6  1. Büyük azılar


7  2. Büyük  azılar


8  3. Büyük azılar


7 yaş


8 yaş


10 yaş


9 yaş


11 yaş


6 yaş


12 yaş


18 yaşından sonra


25

25 Yıllık Tecrübe

1250

İmplant Tedavisi

5.000

Ortodonti Tedavisi

100.000

Diş Tedavisi